Matné nebo lesklé fotografie ?

Při tisku digitálních fotografií máte na výběr mezi matným a lesklý fotopapírem. Lesklé fotopapíry (Glossy)  mají lesklou povrchovou úpravu, zatímco matné fotopapíry mají povrch jemnější a neutrální. Který vybrat? Neexistuje žádná jednoznačná odpověď,obě varianty mají své výhody a nevýhody.

Rozdíl mezi  matným a lesklým povrchem

matný a lesklý – to jsou dvě různé povrchové úpravy fotografických papírů pro tisk digitálních fotografií. Při výrobě fotopapírů použitím různých chemických látek získáme fotografický papír ,který může mít lesklý nebo matný povrch.

  • Lesklý povrch vypadá skvěle, odráží velmi dobře světlo a je zářivý a barevně bohatý.
  • Matný povrch naopak neodráží mnoho světla a vypadá tmavší a nudnější. 

Matné nebo lesklé fotografie

Klady a zápory tisku na matný nebo lesklý fotopapír. 

  • Lesklý fotopapír

fotografie jsou lesklé a jsou mnohem přitažlivější pro oko. Vypadají fantasticky  a vytvářejí  příjemný pocit, mají zářivé a bohaté barvy.

Nevýhodou je lesklá povrchová úprava
při prohlížení lesklých může být problém, když si je prohlížíme na  intenzivním světle, na slunci nebo pod silnou žárovkou. Světlo odražené od fotografického tisku může oslepit a ztížit prohlížení. U lesklého fotopapíru je také větší pravděpodobnost zaprášení a uchování otisků prstů. Jsou tedy náchylnější k zašpinění. Černobílé lesklé fotografie nevypadají tak dobře jako matné.

  • Matný fotopapír
    matný  fotopapír neodráží světlo, je tedy vhodný k prohlížení téměř za jakýchkoliv světelných podmínek. Matný fotopapír také méně přitahuje prach a otisky prstů a je méně pravděpodobné, že se časem zašpiní. Černobílé matné fotografie vypadají lépe než černobílé lesklé. Fotografie vytištěné na matném fotopapíru nemají tak efektní a kvalitní vzhled jako fotografie vytištěné na lesklém fotopapíru. Barvy na matném fotopapíru jsou méně zářivé a chudší než na lesklých fotografiích.

Takže, jaký povrch vybrat?

Matné nebo lesklé fotografie ?

To opravdu záleží na vašem vkusu a potřebách, na účelu použití.

 Obecná pravidla:

  • Lesklý  fotopapír  se nejčastěji používá pro barevný tisk a matný pro černobílé fotografie.
  • Pokud předpokládáme,  že se fotografií bude dotýkat mnoho lidí je lepší volbou matný povrch.
  • Pokud plánujete tisknout velké fotografie (například k zavěšení na stěnu nebo nosnou konstrukci či k umístění na stůl) je matná  lepší volbou, protože velká lesklá fotografie bude za silného osvětlení působit jako velké lesklé zrcadlo.

V ideálním případě byste měli zkusit obojí.

Zkuste vybrat několik fotografií, různé barevné a nějaké černobílé. Vytiskněte je jak na matný tak i na lesklý fotopapír a v různých velikostech. Porovnejte je a uvidíte co se vám líbí a co ne. To vám pomůže v příštím rozhodování zda použít  matný nebo lesklý fotopapír .